kołki do porothermu zastosowania

kołki do styropianu
Zanim rozpocznie się montaż płytstyropianowych mocowanych do murów budynku za pomocą kołków do styropianupowinno się zamontować startowe listwy. Listwa startowa ułatwia zaczęcie robót ociepleniowych na jednakowym poziomie wzdłuż obwodu całego budynku. Dodatkowo kapinos , który jest wytłoczony na listwie eliminuje powstawanie zacieków na fundamentowej części elewacji. Listwa startowa chroni przez różnego rodzaju uszkodzeniami dolnej części elewacji. Kolejnym krokiem jest przygotowanie do zatopienia siatki z włókna szklanego. Ochrania ona styropian, które przytwierdzają do budynku specjalne kołki do styropianu, przed uszkodzeniami mechanicznymi. Tworzy w połączeniu z zaprawą klejową mocny a także trwały podkład pod tynk. Siatka musi być podwinięta pod styropian scalony ze ścianą budynku kołkami do styropianu. Tworzy on pierwszą warstwę od dołu a także musi znajdować się między listwą startową a płytą styropianową.


Należy pamiętać, że kołki do styropianu można wbijać dopiero po upływie dwóch dni od momentu zamontowania płyt ze styropianu. Mylne jest przekonanie, że niedostatki klejenia złagodzi zamontowanie kołków do styropianu. Analizując błądd można stwierdzić, że nawet odpowiednie zastosowanie kołków do styropianu niekoniecznie przeciwdziała odklejeniu się płyt styropianowych, przede wszystkim w wypadku oszczędnego stosowania klejowej zaprawy. Niestety, wykonawcy chcący przyspieszyć prace często robią dziury pod kołki do styropianu natychmiast po przyklejeniu płyt ze styropianu. Zaprawa klejowa nie jest wtedy jeszcze dostatecznie stwardniała w związku z czym płyty łatwo mogą się przesuwać. W rezultacie ciężko będzie uzyskać równą powierzchnię docieplonej elewacji.

Aby zamocować płyty styropianowe ogólnie praktykuje się wbijane lub wkręcane kołki do styropianu , które mają plastikowy trzpień, a do płyt z wełny mineralnej – z trzpieniem metalowym. Mogą być stosowane wyłącznie kołki do styropianu z właściwym atestem. Kołki do styropianu wybiera się również w zależności od rodzaju powierzchni. Do betonu i cegły pełnej można stosować wbijane kołki do styropianu, natomiast pustaki ceramiczne i gazobeton potrzebują zastosowania wkręcanych kołków do styropianu. Główka metalowego trzpienia musi zostać zabezpieczona zatyczką, w taki sposób aby w miejscu osadzenia kołków do styropianu nie powstał termiczny mostek. Montowanie kołków do styropianu można rozpocząć po dwóch dniach od zamontowania płyt.